Jak urządzić plac zabaw? Jakie zestawy na place zabaw wybrać?

Home / plac zabaw / Jak urządzić plac zabaw? Jakie zestawy na place zabaw wybrać?

Urządzenie ciekawego placu zabaw – takiego, na którym dzieci będą się chętnie bawić, to niełatwe zadanie. Potrzebne są sprzęty dostosowane do wieku dziecka, a także odpowiednie rozplanowanie ich w przestrzeni. Poniżej podpowiadamy, jakich zasad się trzymać, aby zrobić atrakcyjny plac zabaw, tak jak to robi firma Dr Spil – https://spil.pl/category/plac-zabaw/.

Atrakcyjny sprzęt na place zabaw

Podstawą są oczywiście atrakcyjne sprzęty do zabawy: huśtawki, bujaki, zjeżdżalnie, domki do zabaw, piaskownice oraz karuzele. Warto zadbać o potrzeby dzieci będących na każdym etapie rozwoju: dla młodszych warto zainstalować sprzęt rozwijający równowagę i koordynację ruchową, dla starszych natomiast taki, który będzie pozwalał na zabawę w grupie. Ciekawostką są całe zestawy tematyczne na place zabaw, oferowane przez liczne firmy. Takie zestawy zwykle zawierają cały komplet przedmiotów potrzebnych do zróżnicowanej zabawy dla dzieci w każdym wieku.

Jakie zestawy na plac zabaw?

Czego nie powinno zabraknąć w atrakcyjnym zestawie na plac zabaw? Gdy mowa o starszych dzieciach, bardzo ważną kwestią będą domki, w których dziecko będzie mogło tworzyć wraz ze swoimi przyjaciółmi swój sekretny świat, do którego nie mają wstępu dorośli. Może to być budka, do którego dostępu broni zamykane na skobel drzwi. Domek do zabaw na placu zabaw dla dzieci powinien znajdować się na podwyższeniu. Zabawa dzieci będzie urozmaicona, gdy do domku będzie można dostać się pokonując pewne utrudnienia, takie jak na przykład przejście przez ruchomą platformę lub pokonanie dużej wysokości przez wspinanie się na linie.

Ciekawostką są także karuzele: nie mają one już wiele wspólnego z tym, co widywaliśmy przez lata na peerelowskich podwórkach. Obecnie są to duże (ale też bezpieczne!) platformy, kręcone, wyposażone w drągi do podtrzymywania. Oczywistością jest też zamieszczenie na placu zabaw huśtawek i zjeżdżalni: tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie sprzętu do wieku dziecka. Najmłodsze dzieci potrzebują huśtawek z oparciami i z siedziskami zabezpieczonymi przed wypadnięciem. Starsze natomiast wymagają już większej dawki wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *