Co warto wiedzieć o budżecie obywatelskim?

Home / Bez kategorii / Co warto wiedzieć o budżecie obywatelskim?

W wielu miastach obywatele nie mają żadnego wpływu na zarządzanie budżetem. Z tego też względu często projekty realizowane w miastach nie odpowiadają ich prawdziwym potrzebom. Ażeby to w końcu zmienić wprowadzono budżet obywatelski, na stworzenie którego decyduje się coraz więcej miast. Jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiegohttp://budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wprowadzenie-budzetu-obywatelskiego/?

Budżet obywatelski – co to takiego?

W ramach tego projektu z kasy miasta lub też gminy wydziela się część pieniędzy, które zostają oddana bezpośrednio w ręce obywateli. Niemniej jednak, pieniądze te nie są przeznaczone na całkowicie dowolny użytek, lecz na realizację jakiegoś projektu publicznego. Projekty mogą dotyczyć budowania nowych obiektów użyteczności publicznej, budowania chodników czy też dokonywania remontów.

Czy warto wprowadzać budżet obywatelski?

Warto zadać sobie pytanie jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiego? Czy jest to projekt, który faktycznie powinien być stopniowo wprowadzany we wszystkich miastach? Wydaje się, że jak najbardziej jest to sensowne, zarówno w bogatszych jak i biedniejszych miastach.

Rzecz w tym, iż rzadko kiedy władze znają dokładnie potrzeby swoich wyborców. Dlatego też, często nie mając nawet złej woli, nie realizują najważniejszych tak naprawdę projektów. Warto więc przeznaczyć cześć budżetu obywatelom, którzy z pewnością podejmą dobre decyzje. Mieszkańcy wiedzą bowiem najlepiej czego im najbardziej brakuje. To oni, a nie politycy, na co dzień korzystają z obiektów użyteczności publicznej, jeżdżą po drogach i chodzą chodnikami, które wymagają remontów.

 

 

 

Przeczytałeś/aś artykuł i chcesz wiedzieć więcej o budżecie obywatelskim? Sprawdź portal Kulturalny Plac Zabaw i dowiedz się więcej o tym, jak obywatele mogą decydować o losach swojego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *