Bezpieczne place zabaw

Home / Bezpieczne place zabaw

Bezpieczne place zabaw gwarancją dobrej zabawy

W dzisiejszych czasach oderwanie dziecka od ekranu tableta czy telefonu komórkowego jest dla rodzica trudnym zadaniem. Większość naszych pociech woli spędzać czas w domu niż bawić się z kolegami i koleżankami na świeżym powietrzu. Aby oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych warto zabierać je w miejsca, które zachęcają je do zabawy. Takim miejscem są bezpieczne place zabaw. Sprawdź, jakie wymogi powinny spełniać bezpieczne place zabaw.

 

Ruch i zabawa na świeżym powietrzu to samo zdrowie

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest niezwykle istotne dla zdrowia dziecka. Przede wszystkim jest to sposób, dzięki któremu Twoje dziecko dotleni swój organizm. Tlen jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu, a także poprawia układ krążeniowych, oddechowy oraz sprawność serca. Z tego też powodu warto wychodzić z dzieckiem na dwór. Dobrym pomysłem są nie tylko bezpieczne place zabaw, ale również zwykły spacer, który ma dla dziecka wiele zdrowotnych korzyści. Ponadto spacer lub aktywna zabawa na placu zabaw dostarcza dziecku pozytywnych bodźców, których nie zapewni mu telewizja lub gra komputerowa. Warto też wspomnieć o tym, że zabawa na świeżym powietrzu jest idealną okazją do uczenia go nowych rzeczy lub rozmowy. W ten sposób budujesz ze swoim dzieckiem więź, która przetrwa przez lata.

Stawiaj na bezpieczne place zabaw

Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma bardzo wiele zalet nie tylko dla zdrowia dziecka, ale też pomaga w budowaniu więzi rodzinnych. Jednak jakie place zabaw wybierać? Przede wszystkim warto stawiać tylko na te place zabaw, które są solidnie wykonane. Istotne jest również sprawdzenie stanu urządzeń. Zobacz, czy zestawy zabawowe nie mają rdzy lub czy są one stabilne. W końcu nie chcesz, by Twoje dziecko zraniło się podczas zabawy. Bezpieczne place zabaw w wielu przypadkach są ogrodzone, więc warto też zwrócić uwagę na ten element. Dowodem, który utwierdzi Cię w tym, że wybrane przez Ciebie miejsca to bezpieczne place zabaw, są certyfikaty. Aby sprawdzić, czy dany plac zabaw posiada certyfikat wystarczy jedynie rozejrzeć się. Tego typu dokumenty wiszą w widocznym miejscu i nie powinieneś mieć problemu z ich odnalezieniem. Pamiętaj jednak o tym, by sprawdzić datę certyfikatu, który co jakiś czas powinien być odnawiany.

Bezpieczne place zabaw są nadzorowane przez administratora

Każdy plac zabaw powinien mieć administratora, którego zadaniem jest codzienne doglądanie miejsca. W ten sposób plac zabaw jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa, a rodzice mają pewność, że ich pociechy mogą tam bawić się. Codzienna kontrola jest niezwykle istotna. Dzięki niej ujawniane są wszelkie zagrożenia, które bardzo często powstają w wyniku aktu wandalizmu lub zużycia się danego materiału. Na co jeszcze powinien zwracać uwagę administrator? Jego obowiązkiem jest również sprawdzenie czystości danego miejsca. W końcu żadne dziecko nie chciałoby bawić się na zaśmieconym placu zabaw, a rozrzucone butelki są niebezpieczne dla najmłodszych.

Książeczka placu zabaw jest standardowym wymogiem

Unia Europejska ma niezwykle restrykcyjne wymogi dotyczące placów zabaw. Aby sprawdzić, czy spełnia on wszystkie normy wymagane jest prowadzenie specjalnej książeczki (jest to wymóg normy PN-EN 1176-7). Dzięki takim przepisom producenci placów zabaw przykładają ogromną uwagę do tego, by wybudowane przez nich place zabaw spełniały wszystkie normy i wymogi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nie bez przyczyny mówi się, że dzieci są przyszłością narody i z tego też powodu powinny one mieć miejsca, w którym mogą bezpieczne bawić się. A tego typu miejscami na pewno są bezpieczne place zabaw.