Plac zabaw

Home / Plac zabaw

plac zabawPlac zabaw – miejsce, w którym dziecko aktywnie i kreatywnie spędza czas

Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie lubiłoby spędzać czasu na placu zabaw. Nic w tym niezwykłego. W końcu plac zabaw to miejsce, w którym dzieci mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, a ponadto spotkać się z rówieśnikami. Jednak nie są to wszystkie korzyści oraz zalety tego miejsca. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, czemu warto odwiedzać z dzieckiem plac zabaw.

 

Pozytywny wpływ na rozwój fizyczny dziecka

Ruch to zdrowie – tak głosi jedno z polskich powiedzeń i jest w nim bardzo dużo prawdy. Dzięki ćwiczeniom dbamy nie tylko o sylwetkę, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję oraz dotleniamy organizm. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci spędzały aktywnie czas i w dorosłym życiu chętnie ćwiczyły, warto od najmłodszych lat zachęcać ich do ruchu. Dobrym pomysłem jest zabranie ich na plac zabaw. Jest to miejsce, które nie tylko uczy ich aktywnego spędzania czasu, ale też korzystnie wpływa na ich zdrowie pod wieloma względami. Przede wszystkim plac zabaw wspomaga rozwój fizyczny dzieci. W jaki sposób? Dzieci w tym miejscu bardzo dużo biegają i ćwiczą w formie zabawy, a wszystko rozgrywa się na świeżym powietrzu, który nie tylko dotlenia organizm, ale też wzmacnia układ mięśniowy i kostny. Poza tym tlen wpływa też korzystnie na pracę mózgu oraz całego układu nerwowego. Nie można też zapominać o specjalnych urządzeniach, które znajdują się na placu zabaw. Każde z nich spełnia inną rolę, dzięki czemu dzieci uczą się wielu przydatnych rzeczy. I tak zwykła huśtawka odpowiada za zmysł równowagi, a tory przeszkód wzmacniają mięśnie nóg i rąk. Z kolei zjeżdżalnia też uczy równowagi i umiejętności balansowania własnym ciałem, a zabawa na karuzeli jest dla najmłodszych treningiem panowania nad ruchem oraz uświadamia je, ile mają siły. Nawet niepozorna piaskownica potrafi dzieci nauczyć wielu przydatnych rzeczy, w szczególności tych najmłodszych. To właśnie tam maluchy uczą się precyzji oraz rozwijają swoją wyobraźnię, stawiając nie tylko babki, ale też tworząc inne ciekawe budowle.

Plac zabaw uczy dzieci nawiązywać pierwsze kontakty

Plac zabaw nie jest jednak miejscem, w którym dzieci rozwijają się jedynie pod względem fizycznym. To miejsce uczy ich również nawiązywania pierwszych kontaktów międzyludzkich, a ta umiejętność jest niezwykle ważna w późniejszym okresie życia. To właśnie na placu zabaw dzieci nawiązują pierwsze kontakty z rówieśnikami, poznają nowych kolegów oraz zawierają przyjaźnie na całe lata. Plac zabaw jest też idealnym miejscem, w którym rodzice mogą obserwować swoje dzieci. Ich zachowanie pokazuje ich cechy charakteru oraz zwraca uwagę na to, nad jakimi kwestiami rodzic lub pedagodzy muszą popracować z dzieckiem. Przykładowo, jeśli dziecko mimo zachęt ze strony jego rówieśników nie chce bawić się z innymi, to znak dla opiekuna, że jest ono niezwykle nieśmiałe i ma problemy z asymilacją z otoczeniem. Poza tym plac zabaw uczy dzieci nowych umiejętności oraz cech charakteru. Kolejki do zjeżdżalni uczą cierpliwości i umiejętności czekania na swoją kolej, a zabawa w piaskownicy uczy najmłodszych dzielenia się zabawkami oraz współpracy z innymi dziećmi. Warto wspomnieć również o tym, że plac zabaw uczy dzieci nie tylko funkcjonowania w społeczeństwie, ale też jest miejscem, w którym dzieci doświadczają pozytywnych, a czasami nawet negatywnych odczuć. Te drugie uczucia, choć mogą być dla rodzica ciężkim przeżyciem, są również potrzebne, bo to właśnie dzięki nim dziecko uczy się życia i „hartuje się” na przyszłość.