Place zabaw

Home / Place zabaw

Place zabaw wczoraj i dziś – jak zmieniły się te miejsca na przestrzeni lat?

Na przestrzeni kilkunastu lat place zabaw przeszły prawdziwą metamorfozę. Patrząc na dawne zdjęcia ciężko wyobrazić sobie, by dzisiejsze miejsca zabaw nie miały tylu atrakcji oraz nie były tak kolorowe. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak bardzo zmieniły się place zabaw oraz czy te zmiany są pozytywne czy negatywne.

 

Kilka słów o samej historii powstania placów zabaw…

Place zabaw to wynalazek, który znany jest od dawna. Pierwsze zmianki o tego typu miejscach można znaleźć już w średniowieczu, gdzie place zabaw funkcjonowały jako „ogrody zabawy” . Warto jednak tutaj wspomnieć, że nie były one skierowane wyłącznie do dzieci, z tych miejsc mogli też korzystać dorośli. Pierwsze place zabaw, które przypominają te dzisiejsze, powstawały w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Niemczech. To właśnie w tym ostatnim kraju powstał pierwszy komunalny plac zabaw. Znajdował się on w Norymberdze i powstał w 1876 roku. Jeśli zaś chodzi o pierwszy udokumentowany publiczny plac zabaw, to został on zbudowany w Anglii w Birmingham (1877 rok).

Place zabaw z dawnych lat

Jeszcze kilkanaście lat temu place zabaw były niezwykle monotonne. Praktycznie każdy z nich wyglądał tak samo. Ich producenci montowali podobne zestawy urządzeń, które niewiele różniły się od siebie (najczęściej były to jakieś drobne detale). Były one podobne do siebie nawet pod względem kolorystyki. Praktycznie wszystkie zestawy zabawowe pokrywano tymi samymi odcieniami farb. Niestety, były to najczęściej odcienie brudnej zieleni albo szarości. Jednak to nie wszystkie wady placów zabaw z tamtych lat. Choć ich wygląd pozostawiał wiele do życzenia, to najgorsze było to, że nie były one odpowiednio sprawdzane. Huśtawki czy karuzele były bardzo rzadko konserwowane, przez co szybko zużywały się, a odpadająca z nich farba była codziennym widokiem, który nikogo nie dziwił. Był to nieestetyczny widok, jednak najgorsze jest to, że urządzenia nie zapewniały dzieciom odpowiedniego bezpieczeństwa. Korozja lub źle zamontowane urządzenia były powszechną rzeczą, ale na szczęście w dzisiejszych czasach wiele się pod tym względem zmieniło i w końcu place zabaw są bezpieczne dla wszystkich dzieci.

A jak dziś prezentują się place zabaw?

Obecnie wiele zmieniło się na placach zabaw. Przede wszystkim są one niezwykle różnorodne. Producenci placów zabaw prześcigają się w tym, by ich place zabaw były jak najbardziej atrakcyjne dla maluchów. Można na nich znaleźć różne interesujące zestawy zabawowe, a wiele z nich jest tematycznych i doskonale komponuje się z krajobrazem. Poza tym jest wiele ciekawych urządzeń. Nadal królują huśtawki lub piaskownice, ale też wiele placów zabaw ma zjeżdżalnie, piramidy liniowe lub ścianki wspinaczkowe. Zmieniła się również kolorystyka. Na placach zabaw nie dominuje już odcień szarości lub zieleń. Teraz place zabaw są pełne kolorów, a urządzenia pomalowane są ekologicznymi farbami w ciepłych barwach, takich jak: czerwień, żółty lub pomarańczowy. Wiele też zmieniło się pod względem bezpieczeństwa. Obecnie producenci placów zabaw muszą spełnić restrykcyjne wymogi, jakie narzuca im Unia Europejska. Z tego też powodu place zabaw wykonywane są z dobrych jakościowo materiałów, które są wytrzymałe na wszelkie działania mechaniczne oraz są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wymogi i normy, które znajdują się w naszym prawie, przekształciły place zabaw w bezpieczne miejsca. Ponadto place zabaw stały się atrakcyjne dla bawiących się na nich dzieci, dzięki czemu mogą one aktywnie i kreatywnie spędzać na nich czas.