Producent placów zabaw

Home / Producent placów zabaw

producent placów zabawWarty uwagi producent placów zabaw spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa

Wiele mówi się o tym, że dzieci są przyszłością naszego narodu, więc powinniśmy robić wszystko, by o tą przyszłość dbać. Z tego też powodu Unia Europejska wprowadziła niezwykle restrykcyjne normy bezpieczeństwa dla wszystkich producentów placów zabaw. Jakie wymogi powinien spełniać dobry producent placów zabaw?

 

Prawo do bezpiecznej zabawy

W krajach wysokorozwiniętych praktycznie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko ma prawo do bezpiecznej zabawy oraz do tego, by rozwijać oraz edukować się w dzieciństwie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te prawa są usankcjonowane prawnie. Wszystko za sprawą konwencji, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 1989 roku. Konwencja określa, że dziecko ma nie tylko prawo do wypoczynku, ale też może uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych oraz innych zabawach. Według tego kontaktu zabawa jest nierozłączną częścią życia każdego dziecka, dlatego też należy mu zapewnić odpowiednie warunki, by mogło się ono rozwijać w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.

Producent placów zabaw – jakie normy bezpieczeństwa musi spełnić?

W czasie komuny nie przywiązywano zbyt dużej uwagi do norm bezpieczeństwa, jeśli chodzi o budowę placów zabaw. Obecnie wiele się pod tym względem zmieniło. Dobry producent placów zabaw musi spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które są narzucane z góry przez nasze prawo, jak i Unię Europejską. Przede wszystkim producent placów zabaw musi spełniać wymogi odnośnie urządzeń. Systemy zabawowe powinny mieć numer 2001/95/WE, ale to nie jedyne wymagania. Wyróżniane są również normy produkcji (te powinny mieć spełniać normę PN-EN 1176), jak i nawierzchni (norma PN-EN 1177). Tak jak już wcześniej wspomniałam producent placów zabaw musi nie tylko spełnić restrykcyjne wymogi unijne, ale też krajowe. Te normy są jednak już ustalane indywidualnie w danym państwie. Jeśli chodzi o nasze polskie wymagania, to Polskie Normy Budowlane są dokładnie sprecyzowane odnośnie każdego aspektu (m in. ochrona przed upadkami, zakleszczeniami lub kolizjami). Przykładową normą PN-EN 1176-1, która informuje o tym, że materiały drewniane powinny być zabezpieczone przed butwieniem.

Jakie wyposażenie wchodzi w skład bezpiecznego placu zabaw?

Place zabaw kojarzoną nam się głównie z urządzeniami, takimi jak: huśtawka, zjeżdżalnia, karuzela czy piaskownica. Choć są one niezwykle istotne, to jednak producent placów zabaw musi również zadbać o inne aspekty placów zabaw. Przede wszystkim musi, prócz odpowiedniego rozmieszczenia wyżej wymienionych systemów zabawowych, pomyśleć także o takim wyposażeniu jak: kosze na śmieci, ławki, ogrodzenie, rośliny czy też tablice informacyjne. Są to bardzo ważne elementy, które są nie tylko funkcjonalne, ale też spełniają walory estetyczne. Oczywiście, każdą z tych kwestii regulują odpowiednie normy, dzięki czemu miejsca są bezpieczne dla wszystkich użytkowników. Innym, niezwykle istotnym czynnikiem, o którym często zapominają producenci placów zabaw w trakcie projektowania, są zacienione miejsca. Jest to w szczególności ważne w okresie letnim, gdy są największe upały. Według przeprowadzonych badań w lato rodzice wraz z dziećmi spędzają średnio 2-3 godziny na placach zabaw. W dni, w którym są wysokie temperatury, niebezpieczne dla zdrowia dziecka, jak i dorosłego jest przebywanie takiej ilości czasu na słońcu. Z tego też powodu producent placów zabaw musi pomyśleć o zainstalowaniu zadaszenia, które będzie chroniło zarówno przed słońcem, jak i deszczem.