Zastosowania płyty HDF

Jeśli szukasz ekonomicznej i solidnej alternatywy dla drewna lub sklejki do budowy, remontu lub modyfikacji swojego domu bądź mieszkania, płyty pilśniowe (takie jak płyta HDF) są popularnym rozwiązaniem. HDF (z angielskiego high-density fiberboard) lub MDF (z angielskiego medium-density fiberboard) to płyty kompozytowe, których przeważnie używa się w stolarstwie (na przykład do produkcji szafek, paneli ściennych, regałów i innych funkcjonalnych mebli). Płyta HDF może być oklejana fornirami lub laminatami z jednej lub z obu stron. Tego typu płyty mogą też być wykończone farbą.

Płyta HDF jest drewnopochodnym produktem, który powstaje w wyniku sprasowanie na gorąco włókien drzewnych wyodrębnionych z odpadów. Odpady drzewne występują w postaci wiórów lub pulpy drzewnej, a łączenie ich w płytę odbywa się przy użyciu spoiw i żywicy syntetycznej poddanych bardzo wysokiemu ciśnieniu.

Płyta HDF, podobnie jak inna płyta pilśniowa – MDF, nie posiada żadnych ziaren w przekroju. Jest materiałem kompozytowym o jednolitej gęstości, jednak bardziej zwarta niż płyta MDF, a jednocześnie odpowiednio cieńszym i gęstszym. Płyta HDF wyróżnia się dużą gęstością, dzięki czemu może być niezwykle cienka. Dlatego też zbytnio nie nadaje się do wykonywania w niej rowków i profilowań.

Do produkcji płyt HDF wykorzystuje się odpady (między innymi: trociny i włókna drzewne), przez co uznaje się ją przyjazną dla środowiska. Szkodliwa jest niestety emisja toksycznych gazów spowodowaną formaldehydem stosowanym w materiałach wiążących taką płytę. Płyta HDF nie kurczy się ani nie rozszerza pod wpływem ciepła, co czyni ją wymiarowo stabilną. Wykończyć ją można fornirami, laminatami lub farbą.

Pewną wadą płyty HDF jest fakt, że pod wpływem wody pęcznieje, przez co trzeba ją wykańczać, całkowicie zakrywając wszystkie odsłonięte powierzchnie. To materiał, który jest znacznie bardziej ekonomiczny niż powszechna sklejka lub lite drewno (które jest dosyć miękkie i bardziej narażone na zniszczenia i uszkodzenia), ale droższy niż płyta MDF.