Karnisze dla wszystkich stylów dekoracyjnych. Przegląd rozwiązań.

Nawet jeśli czasem są niezauważane, karnisze są centralnym elementem dekoracji, ponieważ trzymają zasłony. Do ciebie należy znalezienie karnisza, który pasuje do twojego stylu dekoracji!

Jak wybrać karnisze.

Wybór karnisza jest w równym stopniu wyborem czysto estetycznym, co praktycznym. Rzeczywiście, nie wszystkie karnisze nadają się do wszystkich rodzajów zasłon! Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że zasłony są kompatybilne z przyszłymi karniszami. Na szczęście na rynku dostępne są różne rodzaje karniszy, które pozwalają na dokonanie wyboru.

Karnisze do okien.

Jest to metoda często preferowana przez osoby wynajmujące. Rzeczywiście, pręty okienne mają kilka systemów mocowania, które niekoniecznie wymagają wiercenia ścian. Wędziska te są często tanie i łatwe w montażu.

System mocowania śrub.

Do tego rodzaju mocowania potrzebne są śruby typu hakowego. Często są one dostarczane z prętami. Wepchnij je do drewnianego okna, przekręcając je, aż będą dobrze trzymać.

Samoprzylepny system mocowania.

Jest to najłatwiejszy w użyciu typ pręta. Wystarczy zdjąć folię z części samoprzylepnej i docisnąć tę część do okna. System ten działa zarówno na oknach drewnianych jak i PCV. Jedyna wada? Czasem skomplikowane jest usunięcie kleju z okna podczas odinstalowywania pręta, zwłaszcza podczas przeprowadzki.

Instalacyjny system mocowania.

Istnieją również dostępne na rynku systemy mocowań, które są bardzo łatwe w montażu. Niektóre pręty są wyposażone w haki, które po prostu umieszcza się na górze okna. Są one jednak często bardzo delikatne. Dlatego też zaleca się używanie ich raczej z zasłonami niż z cięższymi lub grubszymi zasłonami.

Sztabki ścienne.

Jest to często preferowany sposób ubierania dużych okien lub drzwi tarasowych. Znajdują się one również w głównych pomieszczeniach , takich jak sypialnia czy salon. Pręty ścienne mają tę zaletę, że podtrzymują dość ciężkie zasłony, np. podwójne zasłony.

Klasyczny system mocowania.

Jest to najbardziej klasyczny kij, jaki istnieje: standardowy okrągły drewniany kij. Istnieje możliwość pomalowania go w celu spersonalizowania i dopasowania do reszty dekoracji. Wkłada się go do dwóch uchwytów mocowanych do ściany, często za pomocą konwencjonalnych wkrętów. Wsporniki mogą mieć bardziej wyszukany i oryginalny kształt, szczególnie dla modeli kutych.

System mocowania w kształcie litery U.

Daje to wrażenie podwieszenia zasłony. Dostępny jest również w bardzo klasycznej formie, jak również w bardziej modnych kolorach lub kształtach, do nowoczesnych wnętrz.

System mocowania szyn.

Jest to rodzaj fiksacji, która najczęściej znajduje się w biurach lub kompleksach hotelowych. Ten rodzaj drążka umożliwia bardzo precyzyjne otwieranie i zamykanie zasłon. Kurtyna jest zawieszona na drążku za pomocą małych haczyków. Następnie szyna prowadzi ruch zasłony, a małe haki pchają się nawzajem, gdy zasłona jest zaciągana.

Regulowany system mocowania.

Jest to bardzo mało używana metoda zapinania, choć jest praktyczna! Drążek dopasowuje się dokładnie do wielkości okna, dzięki systemowi, który może być regulowany dokładnie na centymetr. Szczególnie nadaje się do okien z głębokimi ościeżnicami, ponieważ pręt jest mocowany do ścian.

System mocowania ciśnieniowego.

Ten rodzaj mocowania nie wymaga wiercenia. Jest umieszczony pomiędzy dwoma ścianami. Pręty nie przekraczają 2,50 metrów długości, więc są zarezerwowane do montażu zasłon na konwencjonalnych oknach.