Parasole ogrodowe jako praktyczne i oryginalne uzupełnienie wystroju ogrodu

Powrót ciepłej pogody oznacza pierwsze posiłki na świeżym powietrzu i pierwsze aperitify w słońcu. Choć blask słońca jest synonimem radości i relaksu, może stać się nieprzyjemny, a nawet niebezpieczny, jeśli wystawiamy się na jego działanie przez dłuższy czas. Parasole ogrodowe i żagle cieniujące są więc niezbędne, aby chronić nas przed ognistymi promieniami, a dodatkowo stanowią praktyczne i oryginalne uzupełnienie mebli ogrodowych.

Wybór parasola ogrodowego może sprawiać trudności. Aby pomóc w podjęciu właściwego wyboru, eksperci radzą, by rozważyć trzy ważne aspekty:

 1. Wybór materiału
  Jest to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ materiał, z którego został wykonany parasol ogrodowy gwarantuje (lub nie) jego solidność i skuteczną ochronę przed szkodliwymi dla skóry promieniami UV.
  Jako materiał na szkielet (maszt i żebra) zalecane jest aluminium lub drewno. Aluminium jest praktycznym metalem o współczesnym wyglądzie, nie wymaga konserwacji i jest stosunkowo lekkie. Natomiast drewno ma autentyczny i solidny wygląd, ale jest na ogół cięższe i wymaga minimum pielęgnacji.
  Płótna parasolowe są zazwyczaj wykonane z poliestru, materiału odpornego na wilgoć i zapewniającego skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Jeśli obawiamy się, że kolor parasola ogrodowego z czasem wyblaknie, powinniśmy wiedzieć, że niektóre płótna są barwione w masie, a nie zanurzane w kąpieli barwiącej w późniejszym czasie, co oznacza, że nici, z których się składają, są barwione przed wpleceniem ich w płótno.
  Technika ta gwarantuje długotrwałość zachowania kolorów tak wykonanego parasola ogrodowego.
 2. Kształt parasola
  Kształt parasola ogrodowego jest uzależniony przede wszystkim od tego, jak zamierzamy go używać. Jeśli chcemy umieścić go na środku stołu idealny będzie prosty, o nieskomplikowanej konstrukcji parasol ogrodowy. Natomiast, jeśli chcemy używać go w bardziej złożonych funkcjach (do zacieniania mebli ogrodowych lub leżaków przy basenie…), można skorzystać z dużego  parasola offset – prawdziwego profesjonalnego parasola z podstawą, której nie trzeba przesuwać, aby zmienić położenie poszycia.
  Możliwe są również różne kształty poszycia. Najbardziej klasyczne jest okrągłe, a tego typu parasol ogrodowy może być używany również na plaży lub nad stołem ogrodowym o tym samym kształcie. W przypadku dużych parasoli ogrodowych idealne są kształty kwadratowe lub prostokątne, ponieważ zapewniają one dużą powierzchnię zacieniania. W ofertach można znaleźć również prostokątne parasole uchylne, które są idealne do ochrony przed promieniowaniem UV, co można wykorzystać w każdym dowolnym momencie.
 3. Aspekt estetyczny
  Wreszcie, ważny jest również aspekt estetyczny parasola ogrodowego jako obowiązkowego elementu wyposażenia ogrodu na lato. Najlepiej, jeśli parasol ogrodowy będzie umiejętnie wkomponowany do stylu mebli ogrodowych.
  Nowoczesne lub parasole ogrodowe retro, klasyczne lub egzotyczne, w ofertach producentów można znaleźć wszystko to, czego szukamy. Dostępny jest również szeroki wybór stelaży do parasoli, plastikowe, metalowe, betonowe lub kamienne, najważniejsze jest to, że powinny być one wystarczająco ciężkie, aby zapewnić optymalną stabilność w zależności od wielkości parasola.
  W zależności od potrzeb i konfiguracji domu do wyboru są dwa rodzaje parasoli, parasol tarasowy ogrodowy lub parasol balkonowy. Podczas gdy te pierwsze instaluje się przy użyciu klasycznego stelaża do parasola, te drugie mają systemy mocowań (np. klamry) dostosowane do balustrad i parapetów graniczących z balkonami, są więc idealne, aby zaoszczędzić miejsce.

Mając na myśli asortyment parasoli ogrodowych, należy jeszcze wspomnieć o  nowoczesnych parasolach ogrodowych uchylnych, które dostosowują się do ruchu słońca. Modele parasoli ogrodowych uchylnych są polecane dla osób, które przebywają na zewnątrz przez wiele godzin dziennie.